Rekonstrukce domu může být ideální možností, ale přináší také mnohá úskalí
Máte v plánu rekonstrukci stávajícího rodinného domu nebo jiného objektu? Lidé se v současnosti častěji uchylují ke stavbám na „zelené louce,” jelikož rekonstrukce s sebou nese určitá specifika a ne vždy se jedná o jednoduchý proces. Ten si může vyžádat spoustu času i peněz. Kdy má tedy rekonstrukce smysl, jaké jsou její výhody i nevýhody a na co si dát pozor hned na začátku?
Lidé ale rekonstruují objekty, které zdědí, mají k místu nějaký vztah, nebo se v té lokalitě již nesmí stavět a je ojedinělé, pokud se zde podaří sehnat bydlení. Kompletní rekonstrukce je ale z mnoha hledisek náročnější než novostavba. Projekčně i realizačně se dá zvládnout vše, ale je to vždy na úkor něčeho jiného. Například je náročnější finančně, je zde omezení ve stávající konstrukci, dojde ke zjištění, že jsou v budově vyhnilé trámy, staré materiály nosných stěn a musí se vše opravit, což někdy může být složité a náklady se mohou opět zvýšit.
„Je to vždy ale o tom, co člověk chce, s čím souzní, kolik peněz chce za bydlení dát, jestli chce stavět, nebo zastává myšlenku, že chce zachránit už stávající objekty v nějaké starší zástavbě a dát jim novou podobu, či třeba nemovitost zdědí,“ říká Tomáš Daněk, ředitel Daspro. Dodává, že je důležité to, aby nikdo neopravoval ruiny k demolici. Protože statik ví, v jakém je budova stavu a jsou za to extrémní náklady navíc. Ale při koupi bez posouzení se dá mnoho drobností přehlédnout a člověk ji třeba ve stavu k demolici koupí. Poté jsou s tím problémy.
V Daspro jsme schopni poradit, aby si klienti správně vybrali. „Kam už malta nestačí, tak se pěna natlačí. Tak bych shrnul. Jelikož jsem na stavbách viděl už tolik věcí, které se dají pokazit,“ dodává Daněk. Je důležité, aby se (budoucí) majitelé domu radili při velké rekonstrukci s odborníky ve stavebnictví a už dopředu věděli, co od nemovitosti očekávají.
„Jezdíme na místo se statikem, dáme klientovi do ruky statické posouzení, řekneme mu, co si myslíme o stavu budovy, vyslechneme všechna přání klienta, vysvětlíme mu pro a proti a uděláme z toho závěr, jak to dle naší odbornosti dopadlo. Rozhodnutí, jestli stávající objekt koupit, zdemolovat nebo rekonstruovat poté necháváme na něm,“ vysvětluje postup Daněk.
V případě demolice nemovitosti majiteli mohou odborníci poradit, jaké části zbourat, které věci, stavební materiál atd. případně ponechat například pro stavbu přístřešku pro auto nebo do základů. V případě rekonstrukce je nutné najít ideální řešení pro konkrétní objekt. Vše musí být provedené správně v rámci podloží, statiky atd.
„Často se setkáváme s tím, že jsou třeba 150 let staré domy podřízlé, aby nestoupala vlhkost, vymění se okna, dveře, objekt se zateplí a dům se tím tak utěsní, že nedýchá. Poté se tam ve zvýšené míře objevují plísně nebo se zdivo začne rozpadat. Kamenné zdi se totiž utěsnění ničím. Občas se také klient musí smířit s tím, že nebude možné provést větší zásahy do konstrukce,“ říká Tomáš Daněk.
Stejně jako nad stavbou nového domu, tak i nad rekonstrukcí se musí přemýšlet. Zjistit si všechny dostupné informace, poradit se a až poté jednat. My vás s tím rádi pomůžeme.
Poznámka na závěr:
V našich projektech slovíčko rekonstrukce nikdy neuvidíte, jelikož stavební zákon tento pojem vůbec nezná. Vždy ho tam najdete pod slovním spojením stavební úpravy.