4 body, na které se zaměřit, než se rozhodnete stavět rodinný dům

Cesta k získání stavebního povolení může být trnitá. Vyhlédli jste si, koupili jste si, zdědili jste nebo získali pozemek či již postavený dům? Zkrátka našli jste už váš vysněný pozemek nebo dům k rekonstrukci a aktuálně už víte, v jakém je stávajícím stavu? V této chvíli je dobré být připravený a vědět, na co myslet ještě předtím, než se pustíte do ladění projektu a samotné stavby. Předejte tak nesčetným komplikacím, zdržením a starostem, které by kvůli tomu mohly vzniknout. Sepsali jsme proto 4 základní body, které v Daspro doporučujeme našim klientům promyslet předtím, než se rozhodnou stavět.

1. Finance versus kvalita

Aneb třídění toho, co chci, co si mohu dovolit, co nechci a na co nemám peníze.

Peníze při stavbě i rekonstrukci hrají velkou roli. Na rodinné domky si 90 % klientů bere hypotéky, úvěry nebo nějaký zdroj financování. V tuto chvíli je důležité si rozmyslet, k jakému účelu stavbu chcete. Je důležité říct si, co vše by mělo v domě a na pozemku být, jak velký prostor potřebujete. Vše by se mělo odvíjet od toho, jestli plánujete bydlení pro rodinu s pěti dětmi nebo pro dva lidi na důchod. Pokud přemýšlíte o velké zahradě, tak je třeba si rozmyslet, jestli ji budete stíhat obstarávat, dále pokud jsou na pozemku například stávající stromy, tak že je potřeba vybírat okap kvůli jehličí, listí atd. 

„Občas si klienti přejí postavit velké a drahé luxusní domy, prostory či přístavby, ale po roce žití v objektu zjistí, že to nepotřebují,” vysvětluje Tomáš Daněk. Také dodává, že na druhé straně chce klient například ušetřit, ale do rozhodování může zasáhnout úřad, který diktuje podmínky. Někdo může chtít malý rodinný domeček pro dva na stáří, ale úřad to v dané lokalitě nepovolí, protože s takto malou stavbou nedosáhne na nutnou výšku hřebene střechy a nedodrží tak zástavby v ulici, protože tam jsou samé dvoupatrové rodinné domy. Setkali jsme se s tím a jsou s tím problémy. 



2. Správný výběr projektanta (nejlépe ještě před koupí nemovitosti), výběr firmy a nezávislý stavební dozor 

Papír snese všechno. Ale na stavbě se poté za každou chybu platí. Je proto důležité mít takový projekt, ve kterém nebudou chyby a lidé na stavbě vše správně pochopí a nemusí se projektanta stále ptát, jak to v projektu myslel. Projekční firma se s nezávislým dozorem navíc může domluvit, potvrdit si s ním správnost provedení, kontrolu a zajistit tak, že klient dostane vždy opravdu kvalitní a proveditelné dílo. 

Důležité je, aby byl jeden člověk jako stavební dozor u projektu i u výstavby. „Nezávislý dozor našim klientům doporučujeme, jelikož to funguje dokonale. V rámci stavby to není nic extra drahého a tento dozor hlídá všechno. Pokud máte na stavbě někoho, kdo tomu nerozumí, stará se o věci, které jsou mnohdy triviální, nemají význam, mohou mu uniknout špatně provedené detaily, které jsou ale podstatné. O to on se nestará, ale odborník by na první pohled viděl, že to není správně. I dobře marketingově postavené společnosti dělají špatnou projekci a pro klienty to může znamenat vysoké náklady navíc,” doplňuje ze zkušeností Tomáš Daněk.

3. Vytápění 

V dnešní době je tento krok velmi podstatný. Vytápění se pohybuje v řádech stovek tisíc korun, proto je dobré myslet na vhodné řešení, které vám pomůže případně peníze ušetřit. Ideální je nechat si vypracovat odborníky nabídky a posudky na to, který zdroj je pro konkrétní dům nejvýhodnější, minimálně na deset let dopředu. Po této době se totiž dělají údržby tepelných čerpadel či výměny solárníh panelů. 

Trend tepelných čerpadel ale není jediná cesta. V případě rekonstrukcí je v domech například starý plynový kotel. V případě, že je v plánu dům hodně zvětšit a kotel už nestačí na vytápění, je přesto škoda ho vyhazovat. V této chvíli je třeba se pobavit, jakým způsobem to udělat. Dalším příkladem může být někdo, kdo preferuje vytápění dřevem a má k němu přístup. Poté je vhodné mít v domě kamna atd.

4. Typologie domu 

Tento bod úzce souvisí s bodem 2, týkající se financí. Jedná se o dispoziční řešení, rozdělení místností, členění objektu, garáže, přístupů do domu a oddělení obytných prostorů s přístupovými. To vše souvisí s tím, aby se vám v domě dobře bydlelo.

Ideální je, pokud již máte nějakou představu, kterou projektantovi dáte, případně si můžete nechat zpracovat architektonickou studii. Ve vymýšlení dispozic vám může pomoci metr, kterým si doma naměříte, jak velká je místnost například 4×4 metry. Tak si nejlépe dokážete představit, jestli se vám tam vejde vše potřebné od skříní po postel. 
Vy jste ti, kteří nejlépe vědí, v jakém prostředí chtějí bydlet, co se vám líbí a co ne. Jestli potřebujete garáž, zdali se vám líbí sedlová střecha nebo valbová střecha, pro kolik lidí mají prostory být a na co jste zvyklí. Každá taková představa se dá poté upravit tak, aby vám co nejlépe vyhovovala po realizaci projektu.

Věříme, že vám tyto body pomohou na začátku cesty k vašemu vysněnému bydlení. A v případě, že byste se na ní kdykoliv cítili ztracení, velice rádi vám po ní pomůžeme kráčet.

Přejít na začátek